Aparat ortodontyczny – rodzaje, zakładanie, przeznaczenie

Wbrew pozorom nie zakładamy aparatu ortodontycznego tylko po to, aby cieszyć się prostymi zębami. To przede wszystkim leczenie wad zgryzu, które ma na celu uniknięcie chorób przyzębia, czy paradontozy.

Kiedy decydować się na aparat?

Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o prawidłowy zgryz – można nawet w wieku 40 lat! Natomiast w przypadku dzieci między 4, a 12 rokiem życia częściej zakłada się aparaty ruchome, których zadaniem jest prawidłowy rozstaw zębów w taki sposób, aby stałe zęby rosły już prawidłowo w stosunku do krzywych mleczaków.

Czy warto decydować się na aparat?

Dzięki założeniu aparatu ortodontycznego zyskujemy nie tylko estetycznie – poprawia się wygląd i owal twarzy, ale przede wszystkim proste zęby łatwiej czyścić, co uchroni nas w przyszłości przed próchnicą, czy chorobami dziąseł. Dodatkowo proste szczęki wpłyną na poprawę wymowy, a także sposób jedzenia i lepsze trawienie.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

– ruchome – zwykle stosowany w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci. Nosi się go przez okres do 2 lat, codziennie przez 14 godzin,

– stałe – zakładane są na zęby stałe. Najpopularniejszy to aparat składający się z tradycyjnych zamków przyklejanych do zewnętrznej powierzchni zębów i łączonych drutem. Wyróżnia się też aparat lingwalny. Jest to aparat niewidoczny, gdyż mocuje się go od wewnętrznej strony zębów.

Zakładanie aparatu stałego

Samo zakładanie aparatu nie boli. Lekarz przykleja na każdy ząb zamek, na koniec łączy je drutem. Zwykle trwa to około 1, 5 godziny.
Po kilku godzinach odczuwalny jest ucisk na zęby, ale zniweluje go zwykła tabletka przeciwbólowa. Dodatkowo po założeniu aparatu, jak i po każdej wizycie kontrolnej, odczuwalny ból może wpływać w nieznacznym stopniu na gryzienie i mowę.
Ale po kilku miesiącach, ten lekki dyskomfort zanika.

Jak czyścić aparat?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, a w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego jest jeszcze bardziej istotna.
Należy zachowywać podstawowe zasady higieny, aby nie dopuścić do powstania próchnicy, czy ubytków.
Oprócz mycia zębów pastą ( 2 minuty!) należy też płukać jamę ustną płynem, a także używać specjalnego wyciorka. Służy on do perfekcyjnego wyczyszczenia aparatu, a także przestrzeni miedzy zębowych.
Dodatkowo należy stosować nić dentystyczną, aby całkowicie usunąć resztki jedzenia z jamy ustnej.
Mycie zębów w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego jest czasochłonne, gdyż należy robić to bezwzględnie po każdym posiłku, nawet gdyby miało to być 6 razy w ciągu dnia. Dlatego trzeba zadbać, aby mieć pod ręką zawsze szczoteczkę i pastę, gdyż może się zdarzyć, że trzeba będzie umyć zęby nawet na stacji benzynowej.

Zdjęcie aparatu – czy to koniec leczenia?

Po zdjęciu całego aparatu, pacjentowi zakładane są tzw. aparaty retencyjne. Mają one na celu zabezpieczenie zębów przed ewentualnym przemieszczaniem.
Są one niewidoczne i nie są tak uciążliwie w utrzymaniu czystości, jak aparaty stałe.
Jednym z rodzajów aparatów retencyjnych jest specjalny łuk, który przykleja się od wewnętrznej strony zębów dolnych, dokładnie od trójki do trójki. Na górę zwykle zakładane są aparaty ruchome, które zakłada się tylko na noc.
Wszystko to ma utrzymać zęby w prawidłowej postawie.

Wizyty kontrolne

Wizyty u ortodonty są regularne, zwykle co 4-5 tygodni.
Każdorazowo aparat jest skręcany, bądź są dołączane kolejne elementy, jak łuki na podniebienie, czy doklejenie kolejnych zamków. Wymienia się też ligatury, jeśli pacjent zdecydował się dołączyć kolor dla podniesienia wyglądu estetycznego aparatu.
Nie należy żadnej z wizyt opuszczać, ponieważ może się to przełożyć na dłuższe leczenie.

Czego unikać podczas noszenia stałego aparatu?

Choć jeść można praktycznie wszystko, pamiętać należy, aby unikać kilku produktów, które mogą wpłynąć nie tylko na stan naszych zębów ( spowodować próchnicę), ale też mogą powodować odklejenia zamków.

Nie należy spożywać:

– coli, a nie żadnych napojów słodzonych i gazowanych, w tym wód mineralnych,

– karmelków, gum, toffi – klejące się produkty mogą powodować odklejanie poszczególnych części aparatu,

– orzechów – są zbyt twarde, i jak w przypadku ciągnących się pokarmów mogą powodować odklejanie, bądź zniszczenie poszczególnych części aparatu.

aparat


Aparaty ortodontyczne
to nie tylko kwestia naszej estetyki, czy lepszego wyglądu. To przede wszystkim nasze zdrowie. O zęby należy dbać, bo w końcu mamy je tylko jedne. Regularne wizyty u dentysty to nie przymus, ale środek konieczny, aby cieszyć się długo pięknym uśmiechem. Zapewnić go może profesjonalna opieka i leczenie ortodontyczne. Bo piękny i zdrowy uśmiech jest zawsze pożądany i na czasie.