Krótko o implantach stomatologicznych

o implantach stomatologicznych

Przy zastępowaniu utraconego uzębienia najpopularniejsza jest proteza, ale innym sposobem są implanty stomatologiczne. Te dwa sposoby sporo różni, ale nie tyle, ile różniło dawniej. Przykładowo protezy były powszechniejsze ze względu na cenę, ale i niewiele było placówek specjalizujących się w implantach. Obecnie zarówno pacjenci, jak i specjaliści wyrównują tę różnicę.

Protezy a implanty stomatologiczne

Braki w uzębieniu są defektem, który utrudnia życie w wielu dziedzinach. Nie tylko utrudnia prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, doprowadzając do kłopotów z układem trawiennym, ale i niosą ze sobą wiele innych mankamentów. Utrudniają prawidłową wymowę, narażając na śmieszność (seplenienie), powodują zmiany w mimice i wyrazie twarzy, znacznie obniżając jej atrakcyjność. Mogą prowadzić do nawracających silnych bólów głowy, a przy długotrwałych brakach w uzębieniu, nawet do zaniku kości. Z powyższych powodów pacjenci decydują się na [b]uzupełnianie ubytków w uzębieniu pod postacią protez albo implantów stomatologicznych.

Proteza

Proteza zębowa jest zastępstwem nakładanym na dziąsła, która uzupełnia braki w uzębieniu zarówno jako element maskujący, jak i w celu umożliwienia prawidłowego rozdrabniania pokarmów. Protezy są zazwyczaj wykonywane z porcelany albo z akrylu, a ich mocowanie w jamie ustnej odbywa się za pomocą zawieszania na specjalnych konstrukcjach zamontowanych na pozostałych zębach albo za pomocą specjalistycznych klejów mocujących.

Implanty dentystyczne

W przypadku implantów sprawa ma się inaczej. Implant bowiem nie jest elementem ruchomym, który zastępuje zęby, ale po zamocowaniu i przyjęciu się, staje się integralną częścią jamy ustnej. Implant stomatologiczny jest mocowany (wkręcany) w żuchwę albo w kości szczęki. To powoduje, że nie tylko zastępuje ząb, ale jest też jego korzeniem. Implanty zębowe są najczęściej wykonywane z tytanu, który jest materiałem bardzo dobrze tolerowanym przez ludzki organizm. Innym materiałem o wysokiej biokompatybilności, chociaż stosowanym rzadziej jest cyrkon.

Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?

Implanty, jakkolwiek ingerują bezpośrednio w ludzki organizm, przyjmują się bardzo dobrze, bo w aż dziewięćdziesięciu procentach zabiegów. Przy tym implanty stomatologiczne nie tylko się przyjmują, nie tworząc zapaleń, ale również świetnie integrują się z kością, co sprawia, że mogą służyć pacjentowi dożywotnio. Zastrzeżenia dotyczą nie tego więc, czy w ogóle można wszczepić taki <b]implant</b], ale czy pacjent się do tego kwalifikuje.

Każdy zabieg musi być poprzedzony stosownymi badaniami, czyli wykonaniem zdjęcia RTG., a konieczna jest również konsultacja ze stomatologiem. Stomatolog bowiem może się sprzeciwić wykonaniu zabiegu w wypadku ciąży, nazbyt młodego wieku, a także takich chorób, jak cukrzyca, czy nowotwór. Po wykonaniu zabiegu natomiast trzeba stosować się do zaleceń stomatologa, a więc dbać przede wszystkim o odpowiednią higienę jamy ustnej.