Jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych, powiązanym dość mocno z estetyką uzębienia, jest właśnie wybielanie zębów. Metoda ma za zadanie poradzić sobie z konsekwencjami zamiłowania do picia mocnej czarnej kawy, czarnej herbaty oraz przede wszystkim palenia papierosów. Wraz z upływem czasu nawet super zadbane i regularnie pielęgnowane zęby będą zmieniać swój odcień i to oczywiście na ten mniej korzystny. Mogą stawać się delikatnie żółte lub czarne i pokrywać różnymi nieestetycznymi plamkami. Jest to właśnie ten czas, w którym warto pomyśleć o wybielaniu, jeżeli chce się utrzymać wysoki poziom estetyki uzębienia.
Zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej i gabinetach stomatologicznych zawsze są poprzedzane szczegółowymi wywiadami. W trakcie takiej rozmowy dokonuje się ogólnej oceny stanu uzębienia. Dentysta sprawdza jamę ustną pacjenta i informuje go o tym, czy w ogóle wolno mu skorzystać z zabiegu wybielania zębów, albowiem niektóre choroby uzębienia i dziąseł mogą zaliczać się w tym przypadku do przeciwwskazań. Najpierw trzeba więc poradzić sobie z problemami typowo zdrowotnymi, a dopiero potem przejść płynnie do zainteresowania się wyglądem zębów. Przeciwwskazaniami do zabiegu może być nawet niewyleczona próchnica. Wybielania nie poleca się również kobietom w ciąży i tym karmiącym, a także osobom, które nie ukończyły jeszcze szesnastego roku życia.
W wielu przypadkach zabieg wybielania zębów zostaje poprzedzony przez higienizację, więc jeśli tylko takie jest zalecenie lekarza, trzeba się go trzymać. Na proces higienizacji składają się dwa podstawowe elementy – skaling oraz piaskowanie. Głównym celem zabiegu jest likwidacja widocznego osadu nazębnego oraz kamienia, które mogą występować bezpośrednio na powierzchni zębów albo utrzymywać się między zębami, w mikroskopijnych wąskich przestrzeniach. Wybielanie zębów przeprowadzane jest potem kilka dni po higienizacji. Utrzymanie tej kolejności zabiegów jest kluczowe dla osiągnięcia jak najlepszych efektów.