Zęby leczone kanałowo, pozbawiane są nerwu, stają się więc martwe. Takie zęby mogą nam służyć jeszcze wiele lat, jednak niekiedy zdarza się, że z czasem ich powierzchnia ciemnieje lub się przebarwia. Ząb staje się szary, lekko brązowawy, a niekiedy nawet różowawy lub fioletowawy. Wygląda to nieestetycznie i mocno rzuca się w oczy, na szczęście można skutecznie walczyć z tym problemem. Nie poradzimy sobie jednak sami, takie zęby można trwale wybielić tylko w gabinecie dentystycznym.
W jaki sposób wybiela się zęby po leczeniu kanałowym?
Niestety nie pomogą powszechnie dostępne metody wybielania zębów, które można stosować samemu w domu takie jak pasty wybielające zęby, plasterki i nakładki z żelem wybielającym. Stosując te metody, rozjaśnisz żywe zęby, a te po leczeniu kanałowym nadal będą przebarwione, w dodatku na tle sąsiednich już rozjaśnionych, będą jeszcze bardziej rzucać się w oczy.
Dentysta skutecznie wybieli martwe zęby od środka. Taki ząb trzeba najpierw otworzyć i sprawdzić, czy jest dobrze wyleczony, a wypełnienie kanałowe jest szczelne. Przed rozpoczęciem wybielania uszczelnia się jeszcze dodatkowo kanał i robi w zębie miejsce na środek wybielający. Wkłada się go do zęba i zabezpiecza opatrunkiem, aby nie wypadł. Środek taki działa przez 2-3 dni w warunkach domowych. Po tym czasie udajemy się na wizytę kontrolną do gabinetu. Jeśli kolor zęba jest zadowalający, to środek wybielający jest usuwany, a ząb zamykany opatrunkiem, Trwałe szczelne wypełnienie jest na niego zakładane jednak z reguły dopiero po upływie 3-4 tygodni od wybielania. Wtedy możemy mieć pewność, że z zębem jest wszystko porządku, a efekt wybielania będzie trwały.
Czy martwy ząb po specjalistycznym wybielaniu pozostanie na zawsze idealnie biały?
Niestety nie ma takiej gwarancji. Efekty zabiegu większości przypadków są bardzo dobre i utrzymują się przez wiele lat, jednak może się zdarzyć, że po jakiś czasie wybielany ząb pociemnieje i zabieg trzeba będzie powtórzyć.
Po wybielaniu zębów od wewnątrz można zastosować dodatkowe metody wybielania od zewnątrz- również takie, które same nie przyniosłyby rezultatów, jak na przykład nakładki z żele i pasty wybielające. Połączenie tych dwóch metod- wykonanego w gabinecie dentystycznym wybielania zęba od środka oraz metod zewnętrznych, daje doskonałe rezultaty, a martwy ząb staje się nie do odróżnienia od pozostałych.
Pamiętajmy, że zęby martwe są słabsze o tych żywych, ponieważ nie są już odżywiane i nie regenerują się. Starajmy się więc bardzo o nie dbać i traktować ej delikatnie. Myjmy je miękką szczoteczką do zębów i na co dzień używajmy fluorowych płukanek do ust. Zęby po leczeniu kanałowym są bardziej kruche i łatwiej je uszkodzić, dlatego warto zachować szczególną ostrożność przy jedzeniu twardych pokarmów takich jak orzechy, pestki, karmelki. Nie zapominajmy również o wizytach kontrolnych u dentysty raz na 6 miesięcy. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie próchnicy pozwoli nam uniknąć konieczności poddawania kolejnych zębów skomplikowanemu i drogiemu zabiegowi, jakim jest leczenie kanałowe.