Jesteś niemalże pewien, że powinieneś skorzystać z profesjonalnego leczenia ortodontycznego, ale cały czas to odwlekasz i cały czas obiecujesz sobie, że zajmiesz się nim za tydzień, miesiąc albo rok lub po prostu wtedy, gdy będziesz mieć akurat więcej pieniędzy, aby przeznaczyć je na stały aparat? W takim razie najprawdopodobniej nigdy się go nie doczekasz. Leczenie ortodontyczne najlepiej przeprowadzić jak najszybciej, aby po prostu już więcej nie zawracać sobie nim głowy. Musisz liczyć się z tym, że może ono trochę potrwać. Lepiej więc mieć je z głowy wcześniej niżeli po raz setny z kolei przekładać wizytę u ortodonty i w rzeczywistości nigdy się jej nie doczekać.
Czy osoba dorosła może zdecydować się na aparat?
Dawniej panowało takie przekonanie, że osoba dorosła, która ma krzywy zgryz, nie jest już w stanie niczego z tym zgryzem zrobić. Twierdzono, że zęby mogą być prostowane mniej więcej do dwudziestego piątego roku życia, dlatego później nie ma sensu się nimi zajmować, skoro i tak nie da to absolutnie żadnych rezultatów. Całe szczęście nie jest to prawda. Niezależnie od tego, ile masz lat, zawsze możesz zająć się swoim zgryzem, o ile oczywiście posiadasz jeszcze stałe zęby. Dobry ortodonta na pewno wybierze dla ciebie odpowiedni program leczniczy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w tej błędnej teorii opisanej wcześniej jest odrobina prawdy, bo – jak twierdzą sami ortodonci – działanie stałych aparatów ortodontycznych jest najefektywniejsze u osób w wieku od siedmiu do trzydziestu lat.
Czy ruchomy aparat to dobry pomysł?
Dla dzieci – owszem. Dla ciebie – niekoniecznie. W tym momencie raczej żaden ortodonta nie zdecydowałby się na zaoferowanie dorosłemu pacjentowi ruchomego aparatu ortodontycznego. To podstawowe narzędzie jest przeznaczone do leczenia zgryzu tworzonego wyłącznie przez mleczne zęby. Z tego powodu można je stosować u pacjentów poniżej dwunastego roku życia. U osób starszych nie ma sensu tego robić, bo po prostu nie da to żadnych rezultatów.
Czy leczenie ortodontyczne boli?
Kolejna kwestia, o której warto by było co nieco sobie powiedzieć. To normalne, że boisz się leczenia, którego nigdy wcześniej się nie podejmowałeś, ale w rzeczywistości nie ma czego się bać. Czy chodzisz regularnie do dentysty? Jeżeli tak, to tym bardziej ortodonta nie powinien wzbudzać o ciebie żadnego przerażenia czy nawet delikatnego uczucia lęku. Większość pacjentów otwarcie mówi o tym, że woli chodzić do ortodontów niżeli u dentystów. Wykonywane w gabinetach ortodontycznych zabiegi z założenia w ogóle nie są bolesne. Mogą oczywiście powodować u ciebie minimalny dyskomfort, ale w większości przypadków wynika on wyłącznie z konieczności siedzenia czy leżenia w jednej pozycji przez dłuższy czas i jednoczesnego trzymania otwartych ust.
Czy pierwsza wizyta musi być straszna?
Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytanie sam powinieneś być w stanie odpowiedzieć sobie na to. Nie, pierwsza wizyta u ortodonty w żadnym wypadku nie musi być straszna i zwykle wcale taka nie jest. Żaden ortodonta podczas wstępnej konsultacji nie założy ci zresztą stałego aparatu ortodontycznego i nie przeprowadzi na tobie żadnego bardziej skomplikowanego zabiegu. Jak możesz się domyślać, pierwsza wizyta jest po prostu wizytą konsultacyjną, w trakcie której wspólnie omawiacie twoje problemy i próbujecie znaleźć dla nich jak najlepsze rozwiązanie. Po odbyciu takiej wizyty możesz na spokojnie wrócić do domu i raz jeszcze sobie wszystko przemyśleć. To ty tutaj decydujesz. Jeżeli ostatecznie stwierdzisz, że leczenie ortodontyczne nie jest ci potrzebne do szczęścia, masz pełne prawo z niego zrezygnować, chociaż najprawdopodobniej będziesz tego później żałować.
Ile to kosztuje?
Akurat tutaj ciężko jakkolwiek szczegółowo się wypowiedzieć. O cenę całego leczenia musisz więc zapytać po prostu swojego lekarza. Możesz nawet omówić z nim tę kwestię już podczas pierwszej wizyty. To normalne, że pacjent chce jasno wiedzieć, ile zapłaci za naprawdę krzywego zgryzu.
Zapraszamy serdecznie do rozpoczęcia leczenia w tej kwestii w naszej klinice.