6 porad aby dbać o zęby jeszcze lepiej

6 pomocnych porad

Zapewne już nie raz słyszeliśmy w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Wielu pewnie powie, że wystarczy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Niby to takie proste, jednak okazuje się, że często popełniamy błędy.

W jaki sposób zatem prawidłowo dbać i chronić zęby?

Oto 6 pomocnych porad:

1). Używajmy nitki dentystycznej – również specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Oczyśćmy nimi miejsca, do których nie dotrze szczotka.
2). Wymiana szczoteczki do zębów – powinniśmy ją wymieniać co 3 miesiące czasu. Od czasu do czasu wyparzmy ją wrzątkiem. Należy wiedzieć, że twarda szczoteczka polecana jest osobom o zdrowych, niewrażliwych dziąsłach. Znów szczoteczka „średnia” dobrze radzi sobie z czyszczeniem, a jednocześnie jest łagodna dla dziąseł i szkliwa. Natomiast szczoteczki miękkie wybierajmy w przypadku nadwrażliwości, obrzęku lub krwawienia dziąseł, a także przy odsłoniętych szyjkach zębowych.
3). Dokładnie i bez pośpiechu – myjmy zęby co najmniej dwa razy dziennie. W jaki sposób? Między innymi właśnie dokładnie. Szczotką pod kątem 45 stopni, lekko wymiatajmy od dziąsła w kierunku korony. Nie zapominajmy też o powierzchni zębów od strony języka i podniebienia.
4). Raz na pół roku – umawiajmy się na kontrolę do stomatologa i zdjęcie kamienia.
5). Czyśćmy też język – zróbmy to końcówką szczoteczki, chociaż najlepiej specjalną skrobaczką.
6). Pamiętajmy, że próchnica jest chorobą zakaźną – dlatego też nie używajmy czyjejś szczoteczki. Nawet picie z tej samej butelki lub używanie sztućców osoby chorej może spowodować zakażenie.