Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Którą wybrać?

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Dobrze jest mieć szczoteczkę, która nas nie zawodzi i dzięki której możemy dobrze dbać o swoją jamę ustną. Zatem czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Którą lepiej wybrać dla siebie?

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Pewnie nieraz zastanawialiśmy się, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej. Różnica jest dosyć prosta. W przypadku elektrycznych modeli mamy do czynienia z ruchem obrotowym. Za to soniczne wykonują rusz wymiatający pulsacyjny, co pozwala na skuteczniejsze pozbywanie się płytki nazębnej. Podczas działania szczoteczki dochodzi do powstawania mikrobąbli, które wnikają w każdy zakamarek i lepiej czyszczą jamę ustną. W tym przypadku numeracja zębów nie jest aż tak konieczna.

Przeważnie zaleca się korzystanie z modeli sonicznych dzieciom oraz dorosłym – nawet tym, którzy mają szczególnie wrażliwe dziąsła. Są one też znacznie cichsze, bez względu na to, czy wybieramy szczoteczkę na baterie czy na akumulator.

Jednak to elektryczna jest bardziej zachęcająca cenowo. Koszt mieści się w przedziale 80-200 zł, gdy model soniczny to koszt 200-1000 zł. Jednocześnie soniczne szczoteczki wykonują od 6 do 18 razy więcej ruchów na minutę.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej – zalety rozwiązań

Zanim zdecydujemy się na kupno, warto poznać, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej i jakie są zalety obu rozwiązań. Dzięki temu łatwiej będzie nam zdecydować, która bardziej nadaje się dla nas.

Jeśli chodzi o szczoteczkę soniczną, można wymienić następujące zalety:

Delikatność – nie uszkadza dziąseł podczas szczotkowania
Skuteczna – działa o wiele szybciej i sprawnie radzi sobie w oczyszczaniu płytki nazębnej
Dokładność – wykonuje ruchy pulsacyjne i wymiatające, a do tego tworzy aktywna pianę.
Różne tryby – pozwala także na wybielanie czy masowanie dziąseł.

Chociaż dobra szczoteczka soniczna jest dosyć droga, to trzeba przyznać, że otrzymujemy w zamian całkiem dobrej jakości sprzęt, który będzie mógł nam służyć przez długi czas. Dodatkowo znajdziemy tam wiele ciekawych funkcji, które uprzyjemniają korzystanie z niej.

Za to szczoteczka elektryczna charakteryzuje się tym, że:

Prosta w użyciu – możliwość zastosowania różnych technik do mycia zębów
Dokładność – czyszczą zęby znacznie lepiej niż tradycyjne szczoteczki
Dbanie o dziąsła – pozwalają na masowanie dziąseł i poprawienie ich ukrwienia

Szczoteczka elektryczna jest znacznie tańszym rozwiązaniem. Dobrze nada się dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na droższy zakup.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej – co lepiej wybrać?

Oczywiście pojawia się teraz pytanie: który model lepiej wybrać. Gdy poznaliśmy, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej, nadal możemy mieć problem ze zdecydowaniem, która lepiej się sprawdzi u nas. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które zdążyliśmy poznać. Łączy je tez niejedno:

Wskaźniki – np. naładowania, timer
Tryby czyszczenia – np. tradycyjny, delikatny, masujący, wybielający
Sensowy – wyczulone na siłę nacisku na zęby

Każdy powinien sam zdecydować, który model będzie dla niego odpowiedni. Soniczna jest szczególnie zalecana tym, którzy mają wrażliwe zęby lub noszą aparat ortodontyczny. Poza tym łatwiej byłoby z niej korzystać dzieciom. Tylko w niektórych wypadkach odradza się zupełnie korzystanie ze szczoteczek sonicznych, np. w przypadku niektórych chorób.

W ramach ciekawostki przypomnimy jeszcze, jak wygląda numeracja zębów. Liczymy je od przodu:

Siekacza to jedynki i dwójki
Kły – trójki
Przedtrzonowe – czwórki i piątki
Trzonowe – szóstki i siódemki
Zęby mądrości – ósemki.

O wszystkie jednak należy dbać tak samo dobrze. Bez względu na to, czy będziemy korzystać ze szczoteczki elektrycznej, sonicznej czy tradycyjnej. O każdy należy dbać z taką samą pieczołowitością.