Jak myć zęby?

jak myć zęby?

Istnieje wiele mitów odnośnie tego, jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Olejowanie, mycie sodą, fluorowanie – co tak naprawdę liczy się, jeśli chodzi o zdrowe zęby?

Istnieje kilka mitów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, które są stale powtarzane, a dentyści nie nadążają z ich prostowaniem. Przykładowo kilka lat temu modne było olejowanie, czyli płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Wciąż trudno powiedzieć, czy ten sposób działa, ale nie słychać, by jakikolwiek dentysta określił płukanie jamy ustnej olejem jako coś zdrowego. Nie było też na ten temat żadnych konkretnych badań. A to dopiero początek.

Higiena jamy ustnej

Inny mit dotyczy długości mycia zębów. Oczywiście nikt nie ma czasu, by szczotkować je 5 minut kilka razy dziennie. Dwie minuty mycia zębów wystarczą całkowicie, szczególnie w świecie szczoteczek elektrycznych, które przecież czyszczą znacznie skuteczniej. Można więc powiedzieć, że mycie zębów może się ograniczyć do dwóch minut. Nie trzeba tego robić po każdym posiłku, ale ważne jest, by nie dopuścić do zniszczenia zębów przez cukier. Kto pije słodkie napoje i je cukierki, ten powinien myć zęby jak najczęściej. Ważne jest też czyszczenie zębów nicią dentystyczną. Czyszczenie zębów nicią najlepiej wykonywać codziennie, ale nawet jeśli nie ma się nawyku stałości, to warto robić je jak najczęściej. Ważna jest też szczoteczka, jaką się myje zęby. Dobrze, by co kilka miesięcy ją wymieniać. Na szczoteczce gromadzi się dużo bakterii, a włókno ściera się. Jeśli nie można jej wymienić, dobrze przynajmniej czasem ją wyparzyć.

Jakie włosie szczoteczki najlepsze?

Istnieje kilka wariantów grubości szczoteczki do zębów. Twarda szczoteczka do zębów będzie dobra przy dużych, zdrowych zębach, jednak rani dziąsła i powoduje krwawienia, więc osoby o wrażliwych dziąsłach lepiej niech ich nie stosują. Miękka szczoteczka będzie lepsza dla wrażliwych i dzieci. Główka szczoteczki według tego, co mówią dentyści ma być giętka, by łatwo było nią czyścić przestrzenie za zębami. Higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona o mycie tylnią warstwą szczoteczki podniebienia.

Jak myć zęby

Do potrzeb zębów powinna też być dobrana pasta. Osoby o zdrowych zębach mogą wybrać dowolną popularną pastę z marketu. Jednak już mając problemy lepiej stosować specjalistyczne pasty np. do zębów wrażliwych czy pożółkłych. Można stosować pastę z fluorem, bo wbrew obiegowej opinii nie szkodzi ona zębów. Jednak obecnie w naszej diecie fluoru jest dość, a nadmiar tego składnika też nie jest wskazany. Dlatego można korzystać z past z fluorem naprzemiennie z np. ziołowymi pastami leczniczymi. Można też pić płyn dezynfekujący usta, który szczególnie przydaje się osobom, mającym brzydki oddech. W internecie można znaleźć sporo poradników na temat tego, jak myć zęby. Opanowanie tych ruchów jest dość skomplikowane, dlatego najlepiej kupić szczoteczkę elektryczną. Warto wiedzieć, że raz na 1-2 lata można udać się do dentysty na czyszczenie zębów. Szczególnie dotyczy to palaczy, kawoszy i miłośników herbaty. Najbardziej barwi zęby ta zielona.