Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?

szczoteczka do zębów

Podstawowym, kluczowym i nieodłącznym etapem codziennej higieny jamy ustnej jest oczywiście szczotkowanie zębów. To najprostszy, a zarazem najważniejszy zabieg, bez którego nie dałoby się uzyskać ani ładnych, ani tym bardziej zdrowych zębów. Pasta w połączeniu z wodą tworzy zabójczą dla bakterii pianę, która pomaga pozbyć się różnych resztek żywności i wszelkich innych zanieczyszczeń, nagromadzających się czy to bezpośrednio na płytce nazębnej, czy to na języku, czy to w przestrzeniach występujących między zębami. Pasta nie zadziałałaby jednak w pełni poprawnie, gdyby nie dobra szczoteczka do zębów. Jak więc tę szczoteczkę wybrać, by stała się ona efektywnym narzędziem, sprzyjającym uzyskiwaniu pięknego uzębienia?

W przypadku gdy chce się sięgnąć po najbardziej podstawową szczoteczkę manualną, której używa się wyłącznie ręcznie, warto zwrócić uwagę na twardość występującego na jej główce włosia. Do wyboru są zwykle wykończenia miękkie, średnio twarde oraz twarde. Zdecydowanie najgorsze jest włosie mocno twarde, które z uwagi na swoją ostrość potrafi ranić i podrażniać dziąsła oraz nadmiernie ścierać szkliwo, podczas gdy włosie bardzo miękkie nie poradzi sobie z odpowiednim doczyszczeniem jamy ustnej i może okazać się trudne w użyciu, dosłownie wyginając się podczas wywierania nacisku na zęby. Najlepszy wybór? Szczoteczka do zębów o włosiu średnio twardym. Zwykle jest to po prostu najbardziej uniwersalne narzędzie do czyszczenia zębów, które powinno sprawdzić się tak samo dobrze u każdego.

Jeżeli jednak chciałoby się przenieść zwykły zabieg szczotkowania zębów na zupełnie inny poziom, by uzyskiwać z jego pomocą jeszcze lepsze efekty i dzięki temu jeszcze lepiej dbać o higienę jamy ustnej, należałoby sięgnąć po jakąś nowocześniejszą alternatywę dla szczoteczki manualnej, czyli albo po szczoteczkę soniczną, albo po szczoteczkę elektryczną. Oba narzędzia powinny sprawdzić się tak samo dobrze. Elektryczne i foniczne szczoteczki do zębów są lepsze od szczoteczek manualnych.