Leczenie kanałowe – jak go uniknąć?

leczenie kanałowe

Leczenie stomatologiczne to tak naprawdę leczenie kanałowe. Wielu z nas nasłuchało się o nim różnych opowiadań przez które to większość z nas już na samą myśl o leczeniu kanałowym, odczuwa paniczny lęk. Jest to owiany wyjątkowo złą sławą zabieg, z którym często spotykamy się w gabinetach dentystycznych i który spędza sen z powiek. Leczenie to w żadnym ze swoich etapów nie należy do przyjemności. Pomimo, że jest to skomplikowany proces, nieraz nie wolny od błędów lekarza to jednak bywa on ostatnią deską ratunku dla naszego uzębienia. Bez leczenia kanałowego pozostałoby nam jedynie usuwanie zębów. Można powiedzieć, że jest ono alternatywą dla wyrywania chorych, bolących zębów. Usuwając zęba, stomatologowie doskonalą zdają sobie sprawę, że estetyka jamy ustnej ich pacjentów, maleje. Zanika również komfort i pojawia się konieczność zastosowania implantów. Jak więc uniknąć leczenia kanałowego? Chcąc to osiągnąć, musimy włożyć w to sporo wysiłku a także dbać o szczegóły.

Leczenia kanałowego można uniknąć

Leczenie stomatologiczne w postaci leczenia kanałowego nie jest zabiegiem uniwersalnym. To nie jest tak, że każdy chory ząb kwalifikuje się właśnie pod tego typu zabieg. Z takim leczeniem mamy do czynienia wówczas, gdy dentysta stwierdzi poważne uszkodzenie zęba. Wypełnienie i zalakowanie go, jeżeli nie daje żadnego z pożądanych efektów, nie wystarcza. Wówczas trzeba rozpocząć leczenie kanałowe. Uszkodzenie zęba może również mieć miejsce na skutek upadku, kiedy pęknięcie będzie tak rozległe, że wejdzie nam pod dziąsło. Najczęściej jednak powodem leczenia kanałowego jest próchnica. Wyrwanie zatrutego zęba nie zawsze jest lepsze niż jego kanałowe leczenie. Wszystkie zęby bowiem należy utrzymać w ich prawidłowym, naturalnym ustawieniu, by tym samym, po wyrwaniu zęba uniknąć zmian w ułożeniu się całej naszej szczęki. Jeżeli na skutek tych zmian pojawi się wada zgryzu, wówczas dodatkowo trzeba wdrożyć terapię aparatem ortodontycznym. U relatywnie młodych pacjentów następuje konieczność wstawienia implantu w miejsce usuniętego zęba. Implant pozwala zachować prawidłowość w ułożeniu wszystkich zębów w naszej szczęce.

Zęby uszkodzone mechanicznie

Jeżeli uprawiamy ekstremalne sporty bez odpowiednich zabezpieczeń, wówczas narażamy nasze zęby na uszkodzenia mechaniczne. Tym samym narażamy się na leczenie kanałowe. Adrenalina czasami przyćmiewa nasz zdrowy rozsądek a do takich sytuacji, nie warto dopuszczać. Dbanie o zdrowie wyraża się również poprzez stosowanie kasków, osłon i innych form zabezpieczenia także jamy ustnej. Zęby mogą uszkodzić się na skutek otwierania nimi butelek czy rozgryzania twardych orzechów. Brak wyobraźni jest bardzo szkodliwy. W takich sytuacjach, nie pozostaje czasami nic innego jak leczenie kanałowe poprzez zatrucie nerwu a następnie wypełnienie jego kanałów.

Regularne wizyty w poradni

Mycie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie to podstawa. Do tego można stosować specjalne płyny do higieny jamy ustnej oraz nici dentystyczne. Nasze zęby nie są jednak ze stali i należy zadbać także o regularne wizyty w poradni stomatologicznej celem dokonania bieżących przeglądów. Systematyczne kontrolne wizyty u dentysty pomogą szybko i precyzyjnie pozbyć się ewentualnych ubytków tak, by te nie zagrażały one więcej naszemu zdrowiu. Oszczędzajmy nasze zęby najczęściej jak się tylko da. Czasami naprawdę niewiele trzeba, by doszło do uszkodzeń, które w najbliższej przyszłości zagwarantują nam znienawidzone przez nas leczenie kanałowe.