Dlaczego należy leczyć ubytki w zębach dziecka?

Leczyć ubytki w zębach dziecka

Ubytki u dzieci są dość powszechne, czy to w zębach mlecznych, czy w zębach stałych. Gdy pojawiają się w zębach dziecka, wielu rodzicom może się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, bo i tak wypadną. Jednak dbanie o zęby dzieci na każdym etapie ich życia jest bardzo ważne dla ich zdrowia. Zdrowe zęby niemowląt pomagają dorosłym zębom wyrastać prawidłowo i we właściwym miejscu. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać próchnicy zębów i w porę ją wyleczyć.

Czym są ubytki i jak powstają?

Próchnica zębów to uszkodzenie powierzchni lub szkliwa zęba, które objawia się w postaci dziur w zębie. Powstaje, gdy bakterie w jamie ustnej rozkładają cukry zawarte w pożywieniu i przekształcają je w kwasy, które atakują szkliwo zębów. Nieleczone ubytki mogą powodować ból, infekcje, a nawet utratę zębów.

Dlaczego konieczne jest leczenie ubytków w zębach dziecka?

Utrzymanie prawidłowej higieny w zębach dziecka jest równie ważne jak leczenie ubytków, które mogą się w nich pojawić. Ubytki w tych pierwotnych zębach są bardzo agresywne, występują bardzo szybko i mogą mieć poważne konsekwencje dla zębów stałych. Jeśli próchnica nie zostanie wyleczona na czas, infekcja może dotrzeć do miazgi (nerwu zęba) lub złamać szyjkę zęba (część zęba przy dziąśle). Powoduje to duży ból i w najbardziej zaawansowanych przypadkach może prowadzić do utraty zębów.

Konieczne jest wyleczenie próchnicy w zębach niemowląt, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji.

1. Intensywny i ostry ból, zwłaszcza jeśli spowodował infekcję w okolicy.

2. Problemy w rozwoju dzieci, ponieważ ból może uniemożliwić im prawidłowe jedzenie i żucie.

3. Utrata zębów. Jeśli zęby mleczne wypadną przedwcześnie, mogą powodować problemy z odstępami między zębami stałymi, co prowadzi do problemów z ustawieniem zębów. Dzieje się tak, ponieważ zęby mleczne służą jako przewodnik do utrzymania niezbędnej przestrzeni, w której muszą wyrosnąć zęby stałe.

4. Uszkodzenie zębów stałych. Jeśli zęby pierwotne zostały dotknięte próchnicą, zęby stałe mogą stać się bardziej podatne i wrażliwe na zmiany, przebarwienia czy wady rozwojowe.

Jak zapobiegać ubytkom w zębach niemowląt?

Aby zapobiec ubytkom w zębach mlecznych, należy dbać o zdrowie jamy ustnej. To znaczy, że bardzo ważne jest czyszczenie zębów, dziąseł, języka i całego obszaru jamy ustnej.

Niektóre nawyki związane z higieną jamy ustnej, które powinniśmy promować u dzieci.

Dobra dieta

Zdecyduj się na pokarmy bogate w błonnik i surowe, takie jak marchewki lub jabłka. Żucie tego typu pokarmów pomaga zwiększyć wydzielanie śliny, która odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu czystości zębów.

Niedodawanie cukru, miodu ani innych słodyczy do butelki lub smoczka

Unikaj usypiania dziecka ssącego butelkę, lub pierś, ponieważ cukry, które do nich przylegają, mogą stać się bakteriami i demineralizować szkliwo zębów.

Ograniczenie spożycie słodyczy

Słodycze i produkty zawierające cukier zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zębów. Dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny jeść słodyczy.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych ząbków, powinnaś czyścić dziąsła dziecka przynajmniej raz dziennie. Zanim dziecko skończy 1 lub 2 lata, powinno myć zęby co najmniej dwa razy dziennie lub po posiłkach. Zachęć je do samodzielnego szczotkowania, ale mimo to wyszczotkuj je jeszcze raz, aby upewnić się, że są czyste.

Wizyta u stomatologa dziecięcego

Warto zabrać dziecko do stomatologa dziecięcego, gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek. Potem ideałem jest zabieranie ich na badania kontrolne co 6 miesięcy lub raz w roku.

Podsumowanie

Ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci znaczenia prawidłowej higieny zębów i codziennego szczotkowania. Należy to robić co najmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza przed pójściem spać i, o ile to możliwe, po spożyciu pokarmu. Nitkowanie i płukanie ust również są niezbędne i mogą być bardzo pomocne. W celu uzyskania wskazówek można skonsultować się z dentystą dziecięcym.