Zastanawialiście się jaki jest wpływ posiłków na stan zębów?
Wszystkim zależy na pięknym uśmiechu. Jednym z czynników warunkujących go jest stan naszego uzębienia. Barwa zębów zależy od stanu szkliwa, na które wpływają między innymi produkty żywnościowe spożywane przez nas.
Na co uważać najbardziej?
Najbardziej niekorzystnie wpływają słodycze i pieczywo cukiernicze, bogate w cukry, które pod wpływem bakterii zawartych w jamie ustnej przekształcają się w kwasy, powodujące uszkodzenia szkliwa, czyli tzw. ubytki, a w efekcie wywołujące próchnicę. Szczególnie niewskazane dla naszych zębów są „ciągnące” cukierki typu toffi czy krówki. Podobne działanie mają owoce suszone, które pod wpływem śliny rozmiękczają się i przyklejają do zębów.
Pozostałe produkty
Również niekorzystnie działają owoce cytrusowe bogate w cukry proste, ale też w kwasy organiczne, co może przyspieszać procesy niszczenia szkliwa. Podobne reakcje mogą wywołać różnorodne słodkie napoje. Co zrobić, aby nasze zęby nie były szare czy żółte? Podstawowym warunkiem jest regularne mycie ich, najlepiej po każdym posiłku. Pamiętajmy jednak, że bezpośrednio po spożyciu produktów żywnościowych najbardziej wskazane jest wypicie 0, 5 – 1 szklanki czystej wody, co doprowadzi do neutralizacji środowiska w jamie ustnej. Dopiero po upływie około 30 minut po posiłku powinniśmy umyć zęby.
Pozostałe wskazówki
Tu warto przypomnieć o używaniu szczoteczki do zębów odpowiedniej jakości, którą po 2-3 miesiącach powinno się wymienić na nową. Niekiedy nie mamy możliwości umycia zębów po spożytym posiłku i sięgamy po gumę do żucia. Żucie pobudza ślinianki do większego wydzielania śliny, która szybciej rozkłada cukry i zmienia środowisko jamy ustnej. Pamiętajmy jednak o tym, aby taką gumę żuć do 20 minut, po czym wyrzucić, aby nie dopuścić do nadmiernego obciążenia stawów żuchwowych. Wybierajmy gumy bez-cukrowe.