Aparat ortodontyczny – czy warto?

aparat ortodontyczny

Zewsząd słyszymy, że warto inwestować w swoje zdrowie, ale czy akurat inwestycja w aparat ortodontyczny, który nie kosztuje kilkuset złotych, a często kilka tysięcy, na pewno będzie dla nas opłacalna? Czy krzywy zgryz nie jest przypadkiem wyłącznie problemem estetycznym, który wymaga tego, abyśmy go zaakceptowali i nauczyli się z nim żyć? Często właśnie w ten sposób szukamy wymówek do tego, by mimo wszystko nie wydawać dwóch czy trzech tysięcy złotych na aparat, a pieniądze te włożyć w coś przyjemniejszego – chociażby w wakacje. Krzywego zgryzu nie powinniśmy jednak traktować wyłącznie jak defektu urody. Oczywiście raczej nie wpływa on dobrze na nasz wygląd, ale istotniejsze jest jednak to, że nie wpływa on dobrze na nasze zdrowie.

Zdrowe zęby to jednak te zęby, które są przynajmniej w miarę proste. Delikatne krzywizny raczej nie powinny być szczególnie dużym powodem do niepokoju, ale jeśli widzimy wyraźnie, że nasze zęby są ewidentnie krzywe, koniecznie powinniśmy się nimi zająć, bo one same z siebie na pewno się nie wyprostują, a wręcz będą krzywić się coraz mocniej i wyraźniej. Nierówny zgryz odbija się też mocno na naszej samoocenie. A choć łączymy ją jedynie z wyglądem, jest ona ważna także dla naszego zdrowia – tym razem zdrowia psychicznego, wynikającego m.in. z poczucia własnej wartości. Jeżeli uważamy więc, że nie jesteśmy osobami atrakcyjnymi, bo nie lubimy swoich zębów i się ich wstydzimy, tym bardziej nie powinniśmy mieć żadnych oporów przed tym, by zainwestować w leczenie ortodontyczne. Nie jest zresztą powiedziane, że wydamy na nie cały majątek. Czasami takie leczenie możemy przeprowadzić za cenę paru tysięcy złotych.

Mając więc jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości swojego zgryzu, warto po po prostu skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Wstępna wizyta kontrolna u ortodonty nie jest przecież równoznaczna z założeniem aparatu. Koniecznie ją zatem odbądźmy, aby dowiedzieć się, na czym to leczenie ortodontyczne mogłoby w ogóle polegać w naszym przypadku i ile pieniędzy rzeczywiście by nas wyniosło.