Co warto wiedzieć o niewidocznych aparatach ortodontycznych?

niewidoczne aparaty ortodontyczne

Uśmiech jest najlepszą wizytówką, jaką posiadamy, a wygląd idealny nie zależy już tylko od szczęścia i genetyki. Ortodoncja jest rozwiązaniem dla wielu przypadków, w których uśmiech nie jest pożądany, między innymi z powodu złego ustawienia lub odchylenia zębów.

Istnieją różne rodzaje ortodoncji i choć to specjalista od implantów stomatologicznych może najlepiej doradzić, który z nich najbardziej Ci odpowiada, to wiedza o nich pomoże Ci zorientować się, czego możesz się spodziewać i jakie są ich zalety w odniesieniu do innych istniejących rodzajów.

Ortodoncja interceptywna

Ten rodzaj ortodoncji stosuje się u dzieci, które potrzebują leczenia w celu ukierunkowania prawidłowego wzrostu zębów stałych. Jest rzadko stosowana u dzieci poniżej 12 roku życia i dąży do leczenia problemów zarówno odchyleń, jak i kości szczęki przed zakończeniem wzrostu.

Ortodoncja konwencjonalna

Jest to najbardziej znany wariant ortodoncji, w którym stosuje się metalowe szyny regulowane za pomocą ligatur, aby przesunąć zęby do właściwej pozycji. Działa bardzo dobrze, ale ma tę wadę, że nie jest zbyt estetyczny i wiele osób nie przykłada się do leczenia ze względu na czas, przez jaki będą zmuszeni żyć z “metalicznym” uśmiechem.

Niewidoczna ortodoncja

Jest to najbardziej nowoczesna i innowacyjna technika. Stosuje się przezroczyste szyny, które są okresowo zmieniane i które doprowadzą zęby do prawidłowej pozycji. Ponieważ są one przezroczyste, są praktycznie niezauważalne, dlatego nazywane są niewidoczną ortodoncją. Będziesz mógł się uśmiechać, rozmawiać i prowadzić normalne życie, nie będąc przez nikogo zauważonym.

Oprócz aspektu estetycznego i możliwości uśmiechania się przez cały okres leczenia bez zauważenia ortodoncji, ma to tę wielką zaletę, że szyny można łatwo zdjąć i wymienić po zakończeniu leczenia. Choć trzeba je mieć założone przez minimalną liczbę godzin, to można je zdejmować w różnych sytuacjach, na przykład zdjąć do jedzenia i założyć z powrotem po jego zakończeniu. Fakt, że można zdjąć szynę jest również zaletą w zakresie utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkujesz i nitkujesz zęby jak zwykle, a po zakończeniu higieny zakładasz szynę z powrotem na miejsce i będzie ona dalej spełniać swoją funkcję.

Kolejną wielką zaletą jest wyeliminowanie większości dyskomfortu spowodowanego przez metalowe zamki. Nie będzie odleżyn w ustach ani przekłuć spowodowanych przez metalową część lub druty, które się poluzowały. Język nie będzie miał ran, które zwykle powodują nawiasy. A ponieważ nie są metaliczne, nie spowodują problemów wrażliwych na materiały używane do produkcji konwencjonalnej ortodoncji.