Czym jest retainer i czy warto go nosić?

Czym jest retainer?

Każdy chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech. Jednak w wyniku różnych naszych nawyków może dojść do tego, że nasz stan zdrowia się pogorszy. Zęby staną się żółte, krzywe, wystąpi próchnica, dojdzie do wielu chorób. Dlatego tak konieczne chodzenie do dentysty i korzystanie z jego usług. Czasami może nawet przydać się retainer.

Czym jest retainer?

Jest to aparat retencyjny, który przeważnie zakłada się po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Dzięki temu można na dłużej zachować uzyskane efekty. Jego zadanie jest jedno: utrzymać zęby w odpowiednie pozycji i w pełni zlikwidować wady zgryzu.

Jakie są rodzaje retainerów?

Obecnie można spotkać z dwoma typami retainerów. Retainer stały zakłada się po wewnętrznej stronie zębów na stałe. Ma to swoje plusy. Nie trzeba go wyjmować i można niemalże zapomnieć o jego istnieniu. Jest wykonywany z metalowych drucików, które nie powinny przeszkadzać w codziennym życiu.

Inaczej wygląda to w przypadku retainera ruchomego. Zakłada się go jedynie na dzień, a na noc ściąga. W jego przypadku korzysta się z półprzeźroczystych materiałów termoformowalnych. Dzięki temu nie jest widoczny na zębach.

Jak dbać o zęby, gdy nosimy retainer?

W przypadku obu retainerów należy dbać o swoje zęby. Dzięki temu można ograniczyć rozwój próchnicy i chorób zębów. A jak należy zadbać o zęby?

Tak jak zawsze. Wystarczy je regularnie szczotkować z użyciem pasty do zębów. Dodatkowo warto używać nici dentystycznych do mycia przestrzeni międzyzębowych. Jeśli nosimy aparat ruchomy, przemywamy go ciepłą wodą po każdym wyjęciu z ust. W przypadku stałego retainera dbanie o zęby może być utrudnione, dlatego warto porozmawiać o tym ze swoim dentystą.

Ile kosztuje retainer?

Trzeba liczyć się z tym, że dbanie o prawidłowy zgryz nie jest tanim rozwiązaniem. Jednak dzięki temu będziemy mogli poprawić wygląd naszych zębów, co wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Poza tym retainer jest po prostu konieczny, jeśli chcemy utrwalić efekty korzystania z aparatu ortodontycznego. Cena retainera waha się między 1000 a 1500 zł. Wiele zależy od konkretnego gabinetu dentystycznego.

Podsumowanie

Aparat retainer to przedmiot, dzięki któremu możemy bardziej zadbać o swoje zęby i wyeliminować zupełnie wady zgryzu. Trzeba jednak pamiętać, że jego noszenie nie zwalnia nas z dbania o zęby i całą jamę ustną.