Higiena jamy ustnej

Zdrowie jamy ustnej

Higiena jamy ustnej zaczyna się już od pojawienia się pierwszego ząbka. Chociaż jest malutki i mleczny, już jego należy zacząć czyścić, aby nie rozwinęła się próchnica. Zęby pokryte są twardą powłoką, zwaną szkliwem. Każdego dnia na zębach odkłada się płytka nazębna. Bakterie w niej zawarte wytwarzają kwasy, które mogą uszkadzać szkliwo, powodując ubytki zwane próchnicą. Szczotkowanie zębów z pastą z fluorem zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, a tym samy minimalizuje powstanie próchnicy.

Jak prawidłowo myć zęby?

• Umieść szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni do dziąseł.
• Delikatnie poruszaj szczoteczką w przód i w tył krótkimi (na szerokość zęba) pociągnięciami.
• Szczotkuj całą powierzchnię zęba.
• Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie przednich zębów, przechyl szczoteczkę w pionie i wykonaj kilka ruchów w górę iw dół.

Szczotki do zębów

Na rynku mamy różne modele szczotek. Są to zwykłe szczoteczki do zębów, jak i elektryczne. Wybór elektrycznej szczoteczki z pewnością ułatwi nam dokładne czyszczenie jamy ustnej. Szczotki do zębów posiadają różne wielkości, które możemy dostosować do wieku — mniejsze szczoteczki są przeznaczone dla dzieci. Szczotki posiadają również różne twardości włosia. W sklepach dostępne są zazwyczaj trzy rodzaje szczoteczek do zębów — miękkie (soft), twarde (hard), i średnie (medium).

W aptece kupimy również specjalne silikonowe nakładki na palec, które są przeznaczone do mycia pierwszych ząbków mlecznych i dziąseł u noworodków.

Rodzaje past do zębów

Możesz być zaskoczony, ale istnieje tylko 5 głównych kategorii past do zębów.
Pasty do zębów dla dzieci

Pasta do zębów dla dzieci zazwyczaj zawiera mniej fluoru lub środków ściernych niż pasty dla dorosłych. Zęby dzieci nie wymagają czyszczenia z taką samą intensywnością jak w przypadku zębów dorosłych i mogą w rzeczywistości zostać uszkodzone przez zbyt szorstkie produkty. Pasty dla dzieci są również dostępne w różnorodnych smakach, które mają zachęcić dzieci do częstego mycia zębów.

Pasty do zębów z fluorem

Fluor pomaga chronić zęby przed próchnicą oraz szkodliwymi pokarmami i napojami. Fluor został wprowadzony do past do zębów około sto lat temu i znacznie zmniejszył liczbę infekcji i próchnicy zębów. Większość past do zębów zawiera co najmniej niewielką ilość fluoru, a niektóre mają go po prostu więcej.

Kontrola kamienia nazębnego

Kiedy podczas szczotkowania stale pomijamy pewne miejsca lub przestrzenie na zębach, nagromadzenie kamienia może być znaczne. Czasami jedyną opcją jest zeskrobanie go w gabinecie dentystycznym. Pasty do zębów kontrolujące kamień nazębny zawierają specjalne związki, które rozpuszczają płytkę nazębną.

Pasta do zębów wrażliwych

Czasami zęby mogą stać się wrażliwe, co prowadzi do bólu podczas jedzenia i picia. Pasty do zębów ukierunkowane na wrażliwość zawierają specjalne związki, które blokują nerwy w zębach przed odczuwaniem ciepła i zimna. Chociaż zapewniają dużą ulgę osobom z bolesnymi zębami, uzyskanie pełnych wyników może potrwać do 3-4 tygodni.

Wybielająca pasta do zębów

Tego typu pasty są idealne dla każdego, kto doświadcza starzenia się lub żółknięcia zębów. Są idealne dla osób pijących kawę, herbatę, wino czy palących papierosy. Zawierają wyjątkowo delikatne środki ścierne, które „wycierają” przebarwienia z zębów.

Pozostałe produkty do higieny jamy ustnej

Aby zachować zdrowie jamy ustnej oprócz szczotkowania zębów, należy płukać jamę ustną specjalistycznymi płynami do ust. Zawierają one substancje chroniące szkliwo zębów oraz mające właściwości przeciwbakteryjne.