Polishing i piaskowanie, czyli sposoby na idealnie czyste zęby

Piaskowanie zębów

Obok kamienia nazębnego, częstym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetów dentystycznych, jest również uporczywy ciemny osad na powierzchni szkliwa. Czarny i brązowy szpecący osad na zębach powstaje najczęściej, na skutek picia dużej ilości kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Skrupulatna higiena jamy ustnej, co prawda ogranicza jego powstawanie, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni usunąć go domowymi sposobami. Zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach oraz jeśli mamy mocno stłoczone zęby. Możemy skutecznie się go pozbyć w gabinecie dentystycznym. Z pomocą przychodzą takie zabiegi jak piaskowanie i polishing.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania zębów to nie tylko skuteczna metoda usuwania osadu nazębnego, ale i resztek kamienia zlegających w trudno dostępnych miejscach, do których ciężko dotrzeć skalerem, na przykład w przestrzeniach międzyzębowych. Podczas zabiegu dentysta przykłada i przesuwa kolejno po wszystkich zębach, końcówkę piaskarki, która wyrzuca pod ciśnieniem drobniutkie ziarenka piasku. Czyszczą one powierzchnię szkliwa nawet z uporczywych osadów. Po piaskowaniu zęby stają się zdecydowanie jaśniejsze, nie zmieniają jednak swojego naturalnego koloru. Dla utrzymania czystych i zdrowych zębów lekarze zalecają powtarzanie zabiegu co pół roku.

Co to jest polishing?

Polerowanie zębów, czyli polishing to metoda oczyszczania zębów z osadu i wygładzania wszelkich nierówności na ich powierzchni. W praktyce rzadko stosuje się sam zabieg polerowania- jedynie, kiedy u pacjenta występują nieliczne, pojedyncze miejsca z osadem i nie ma sensu przeprowadzania zabieg piaskowania wszystkich zębów. Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnej szczoteczki lub gumki z substancją polerującą pod postacią specjalnej pasty zawierającej substancje ścierne.
W praktyce najczęściej polerowanie zębów jest wykonywane po zabiegu scalingu i piaskowania, z którymi stanowi tak zwany pakiet higienizacyjny. Polerowanie wygładza wtedy nierówności na zębach i sprawia, że stają się bardziej błyszczące i zdecydowanie jaśniejsze.
Zarówno piaskowanie, jak i polerowanie to zabiegi bezbolesne. Tylko pacjenci cierpiący na mocną nadwrażliwość zębów, mogą podczas ich wykonywania odczuwać lekki dyskomfort, zwłaszcza w okolicach odsłoniętych szyjek zębowych. Regularne czyszczenie zębów u dentysty, co najmniej raz na 6 miesięcy, powinno stać się naszym nawykiem. Dzięki takim zabiegom nasze zęby nie tylko będą zdecydowanie lepiej wyglądać, ale także unikniemy takich chorób jak paradontoza, czy próchnica.