Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

szczoteczka do zębów

Niezależnie od tego jakiej szczoteczki do zębów używamy – manualnej czy elektrycznej, w pewnym momencie zadajemy sobie pytanie, po jakim czasie należy ją wymienić. Niestety często robimy to dopiero wtedy, gdy włosie szczoteczki ewidentnie wygląda na zniszczone, a sama szczoteczka zaczyna przypominać malutką miotłę, nie czyści zębów dokładnie i rani dziąsła.

Po jakim czasie powinno wymieniać się szczoteczkę do zębów?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, zastanówmy się w jaki sposób przechowujemy naszą szczoteczkę. Jeżeli decydujemy się na zamknięty pojemnik, musimy pamiętać, że drobnoustroje na włosiach będą rozwijać się dużo szybciej. Szczoteczkę lepiej przechowywać pionowo, w miejscu, gdzie będzie mogła wyschnąć np. w kubku. Wcześniej trzeba dokładnie wypłukać ją z resztek pasty do zębów.

Ważna jest również kwestia tego, ile razy dziennie szczotkujemy zęby i czy robimy to dokładnie. Im częściej i intensywniej używana jest szczoteczka, tym szybciej będzie się niszczyć. Szybszego wymienienia wymagają również szczoteczki, które są przechowywane obok szczoteczek pozostałych lokatorów, zwłaszcza jeśli któryś z nich nabawi się infekcji jamy ustnej.

Po jakim czasie należy więc wymienić naszą szczoteczkę do zębów?

Według ekspertów szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące. Pamiętajmy więc, że nie tylko wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest ważny. Szczoteczkę należy również regularnie zmieniać. Prawidłowo użytkowana szczoteczka do zębów jest narzędziem do walki z próchnicą, a o tym jaka szczoteczka będzie dla nas odpowiednia, najlepiej zadecyduje stomatolog.