Noszenie aparatu, a higiena jamy ustnej

aparat na zęby

Nie trzeba nawet znać się na specyfikacji leczenia ortodontycznego, by domyślać się, że po jego rozpoczęciu konieczna okaże się zmiana higieny jamy ustnej. O tę higienę trzeba dbać z nieco większą starannością, gdy tylko aparat ortodontyczny pojawi się już na zębach. Z jakich etapów i czynności należy ją zatem złożyć? Co takiego musi robić osoba, u której został założony ortodontyczny aparat, aby zapewnić sobie maksymalnie dobre efekty leczenia i jednocześnie nie pogorszyć kondycji swoich zębów?

Najważniejszym etapem każdej higieny jamy ustnej jest na pewno szczotkowanie zębów. Zazwyczaj mówi się o tym, by zęby myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem – jednakże u osób noszących aparaty ortodontyczne częstotliwość tego najprostszego zabiegu musi być nieco wyższa. Najlepiej jest wtedy, gdy myje się zęby po prostu po każdym posiłku. Jeżeli natomiast nie ma się akurat takiej możliwości, by skorzystać z pasty bądź szczoteczki, warto poratować się przynajmniej gumą do żucia, która względnie oczyści jamę ustną z tych większych resztek pokarmów. Ponadto aby leczenie ortodontyczne nie zostało zaburzone przez uszkodzenia aparatu, do czyszczenia zębów należy używać specjalnych szczoteczek. Bardzo dobrze sprawdzi się m.in. szczoteczka typu orto. Ma ona krótkie włosie w samym środku, dzięki czemu idealnie nadaje się do czyszczenia zębów, na których występuje aparat ortodontyczny, albowiem wszędzie potrafi dotrzeć, dlatego też żaden zakamarek nie jest w stanie się przed nią ukryć.

Standardowe szczotkowanie należy uzupełnić o używanie nici dentystycznej i stosowanie płukanek. W płynach do oczyszczania jamy ustnej warto poszukać fluoru, który wzmocni zęby i uchroni je przed próchnicą. Ogólnie rzecz biorąc stan zębów powinien być na bieżąco kontrolowany przez lekarza. Pewnych nieprawidłowości nie da się bowiem samemu dostrzec, dlatego czasami tylko ortodonta jest w stanie to zrobić.