Wizyta w gabinecie stomatologicznym

wizyta w gabinecie stomatologicznym

Każdy dorosły Polak powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologa. Praktyka pokazuje jednak, że z profilaktyką nie jest najlepiej i Polacy zwykle trafiają do gabinetu zbyt późno albo w ogóle unikają wizyt u lekarza dentysty.

Dlaczego pacjenci unikają stomatologów?

Są dwa zasadnicze powody tego, że polscy pacjenci zbyt rzadko odwiedzają stomatologów. Pierwszy to strach przed bólem a drugi to brak finansów na leczenie. Pierwszy z powodów z każdym rokiem traci na znaczeniu, bo współczesne wizyty u lekarza stomatologa znacznie różnią się od tych jakie pamiętamy z dzieciństwa. Dzisiaj leczenie zębów nie równa się z dużym bólem. Powszechnie dostępne są różne rodzaje znieczulenia, które pomagają bez stresu przejść przez wizytę. Oczywiście trzeba liczyć się z faktem, że jeśli zgłaszamy się zbyt późno z dużym bólem, który wynika ze stanu zapalnego to na pierwszej wizycie z pewnością trzeba będzie zmierzyć się z bólem. Jednak gdy ząb jest już zatruty dalsza część leczenia przebiega w miarę bezproblemowo.
Dużym problemem w Polsce jest słaba dostępność do darmowej opieki stomatologicznej. Choć oficjalnie istnieje leczenie na NFZ to w praktyce dotyczy ono tylko niewielkiej części przypadków i wiąże się z długim oczekiwaniem. Za darmo nie możemy przykładowo wykonać leczenia kanałowego, co jest dużym problemem. Jeśli zaś chodzi o ofertę prywatnych gabinetów i dużych przychodni stomatologicznych to faktycznie, miejsc gdzie można się udać jest całkiem dużo. Główny problem polega jednak na tym, że takie leczenie jest bardzo drogie i często przekracza możliwości przeciętnego obywatela. Z dużymi opłatami muszą liczyć się osoby, potrzebujące leczenia endodontycznego a szczególnie ci, którzy potrzebują wstawić ząb w formie implantu.

Jak rozsądnie korzystać z usług stomatologów?

Najważniejsza jest profilaktyka a więc mycie zębów i regularne przeglądy. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta i styl życia. Gdy czujemy, że z naszymi zębami dzieje się coś złego powinniśmy jak najszybciej zapisać się do stomatologa. Taką usługę warto wykonać nawet za pożyczone pieniądze, bo jeśli będziemy zwlekać to z pewnością ostatecznie będzie nas to kosztować drożej. Warto pamiętać, że leczenie zębów to nie tylko kwestia estetyczna ale przede wszystkim zdrowotna. Głębokie stany zapalne mogą uniemożliwić przeprowadzenie operacji. Latami nieleczone zęby są także przyczyną migren, problemów z sercem i nerkami. Wizyt u lekarza stomatologa nie należy się bać. Zawsze warto jednak wybierać renomowane gabinety, gdzie widać troskę o higienę a lekarze stomatolodzy pracują na nowoczesnym sprzęcie, podczas leczenia używając mikroskopu. Na usługach stomatologicznych zdecydowanie nie warto oszczędzać, bo gdy zdecydujemy się na plomby w tanim gabinecie zwykle za rok czy dwa trzeba będzie te same zęby leczyć jeszcze raz.