Czym jest stripping ortodontyczny?

stripping ortodontyczny

Leczenie ortodontyczne zębów raczej nigdy nie wygląda tak, że człowiek przychodzi na wizytę konsultacyjną do gabinetu ortodontycznego, dowiaduje się, że z jego zębami wszystko jest w porządku, a na drugi dzień może wrócić do tej placówki już w celu założenia aparatu. Zanim ten aparat rzeczywiście zostaje zamontowany, trzeba będzie przygotować do niego wszystkie zęby. Robi się to oczywiście poprzez ich standardowe leczenie (m.in. usuwanie próchnicy) oraz ewentualne wyrywanie wybranych zębów (zwykle zębów mądrości). Czasami, gdy krzywy zgryz jest efektem wyraźnego stłoczenia zębów, lekarz może też zalecić przeprowadzenie strippingu. Coraz częściej staje się on wręcz takim stałym punktem leczenia ortodontycznego.

Na czym tak właściwie polega?

Gdyby tak chcieć opisać mniej więcej ten zabieg, można by powiedzieć, że stripping jest po prostu przeszlifowywaniem zębów. Ma na celu usunąć wybraną część zęba, czyli ją zetrzeć, aby ten ząb zmniejszył swój rozmiar. Czasami też stripping zębów służy do korekty kształtu zęba. Pozwala na jego ponowne uformowanie poprzez starcie czy to jego górnej części, czy to jego ścianek bądź brzegów. Oczywiście jest to proces dający delikatny efekt, prowadzący do usunięcia maksymalnie 0,2 milimetrów tkanki zęba. Rezultaty bywają tak niepozorne, że na pierwszy rzut oka dla pacjentów są wręcz niedostrzegalne, ale mimo tego potrafią mieć olbrzymie znaczenie dla pomyślności dalszego leczenia ortodontycznego.

Co to oznacza?

Jeżeli leczenie ortodontyczne zakłada więc zastosowanie strippingu, oznacza to że jest on naprawdę konieczny, albowiem lekarze nigdy nie wykonują go w przypadku, gdy da się z niego zrezygnować. Mimo wszystko ingeruje on w naturalną strukturę zęba, bo zmienia kształt i rozmiar tego zęba. W ten sposób jednak doprowadza się do utworzenia większej przestrzeni w jamie ustnej, dzięki czemu zęby zyskują miejsce do tego, by się prostować i swobodnie obok siebie układać. To wszystko sprawia, że aparat ortodontyczny ma prawo zadziałać jeszcze lepiej. Stripping nierzadko jest pewną alternatywą dla całkowitej ekstrakcji zębów.