Jakie są główne zalety implantów w porównaniu z protezami ruchomymi?

Istnieje wiele powodów, dla których z biegiem lat dochodzi do utraty zębów. Z wiekiem gęstość kości w jamie ustnej zmniejsza się. Ponadto utrata jednego zęba wpływa na zęby sąsiednie, inicjując proces, który wymaga interwencji. W związku z tym, gdy zęby zaczynają wypadać, należy skonsultować się ze specjalistą. Wiele klinik posiada personel specjalizujący się w tego typu przypadkach.

Protezy ruchome czy implanty?

Wielu pacjentów nadal wykazuje tendencję do stosowania protez ruchomych zamiast innych, bardziej nowoczesnych technik, takich jak implanty. Protezy ruchome to, mówiąc wprost, znane nam wszystkim protezy zębowe. Są to sztuczne konstrukcje, które wykorzystują dostępne zęby jako podstawę do ich utrzymania. W zależności od brakujących zębów protezy te mogą być kompletne lub nie. Chociaż protezy ruchome są bardziej ekonomiczne, specjaliści zalecają stosowanie implantów z kilku powodów.

Komfort.

Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na implanty, jest wygoda. Podczas gdy protezy ruchome przemieszczają się i czasami powodują owrzodzenia i otarcia, implant pozostaje nieruchomy, ponieważ jest przykręcony do kości tak, jakby był naturalnym zębem.

Czyszczenie.

Protezy ruchome wymagają dokładnego czyszczenia każdej nocy. Ponieważ są one usuwane i zakładane, nie można ich czyścić tak jak naturalnych zębów. Dlatego zaleca się ich dezynfekcję co wieczór w szklance wody z dodatkiem przeznaczonego do tego celu preparatu. Natomiast implanty to elementy, które są łączone i integrowane z jamą ustną w sposób naturalny. Ich czyszczenie jest podobne do czyszczenia naszych naturalnych zębów, więc nie ma ryzyka infekcji.

Trwałość.

Chociaż w krótkiej perspektywie implanty są droższe niż protezy ruchome, w dłuższej perspektywie stanowią oszczędność. Jeśli utrzymujemy jamę ustną w czystości i stosujemy się do zaleceń specjalistów, implanty mogą przetrwać od 15 do 20 lat. Protezy natomiast są mniej trwałe, ponieważ są bardziej podatne na złamania lub niewłaściwe czyszczenie, co pogarsza ich stan.

Implanty zębowe

Praktyczność.

Ponieważ implanty są wygodniejsze i nie wymagają tak drobiazgowej pielęgnacji, zapewniają wyższą jakość życia. Żucie i połykanie pokarmu odbywa się w sposób naturalny, bez świadomości obecności implantów, dzięki czemu jedzenie jest procesem bezbolesnym i satysfakcjonującym. W przypadku protez ruchomych często dochodzi do przemieszczania się elementów i powstawania podrażnień. Ma to wpływ na przyjmowanie pokarmów i oczywiście na samoocenę pacjenta, który nie jest w stanie jeść bez dyskomfortu.

Inne niedogodności.

Jeśli protezy stwarzają problemy, odbijają się one na stanie pozostałych zębów, które już ulegają procesowi degeneracji. W przypadku implantów elementy te zapobiegają wypadaniu sąsiednich zębów i oczywiście nie mają wpływu na gęstość kości.