Kiedy zęby zmieniają kolor?

kolor zębów

Zęby potrafią dodać człowiekowi atrakcyjności, ale potrafią też tę atrakcyjność odebrać. Wszystko zależy od tego, jak one same wyglądają, a niestety nieraz ten ich wygląd pozostawia sporo do życzenia, a zwłaszcza aspekt związanych z ich kolorem. Oczywiście raczej nikt nie rodzi się z idealnym śnieżnobiałym uzębieniem, jednakże problemem jest to, gdy te zęby zaczynają coraz mocniej się przebarwiać i koniec końców zdają się być wyraźnie żółtawe, szare albo wręcz czarne, a jeszcze do tego na ich powierzchni występują różnokolorowe plamki i widoczne osady. Wybielanie zębów jest w stanie zaradzić tym wszystkim estetycznym problemom. Skąd jednak one tak właściwie się biorą? Co takiego sprawia, że zęby zaczynają tracić swoją biel i czy tej sytuacji można jakoś zapobiec?

zęby i przebarwienia

Przeważnie do zmiany koloru naturalnego uzębienia dochodzi w wyniku częstego stykania się szkliwa z produktami spożywczymi zawierającymi mocno działające substancje barwiące. Nawet naturalne barwniki, występujące chociażby w czerwonym winie i zwykłej czarnej kawie (zwłaszcza tej świeżo zaparzonej z ziaren), mogą tworzyć na zębach wyraźne osady, których nie da się potem usunąć przy pomocy zwykłej szczoteczki i pasty do zębów. Jeszcze gorszy wpływ na zęby ma palenie papierosów. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie wyroby zawierające większe dawki nikotyny zawsze będą przebarwiać uzębienie, dlatego najlepsze, co można dla ciebie zrobić, to skończyć z tymi nałogami i dać sobie szansę i na lepsze zdrowie, i na lepszy wygląd.

Jeżeli natomiast doszło już do wyraźnych przebarwień w wyniku stosowania niewłaściwej diety albo właśnie palenia papierosów, zawsze można zapisać się na profesjonalny zabieg wybielania zębów. Jest to zabieg przeprowadzany w większości gabinetów stomatologicznych. Wykonany w odpowiedni sposób nie będzie mieć negatywnego wpływu na stan szkliwa i nie spowoduje nadwrażliwości, której pacjenci często się obawiają.